A TY JAK DBASZ O NAJWAŻNIEJSZE KSIĘGI TWOJEJ FIRMY?

Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich - okres przejściowy

10 listopad 2015
Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich - okres przejściowy
 
Regulacje dot. okresu przejściowego dotyczą pracowników, którzy w dniu wejścia w życie zmian, tzn. 2 stycznia 2016 r., będą korzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem udzielonych jeszcze na ?starych zasadach?, tj.: dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części, części urlopu wychowawczego lub też z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym można korzystać z urlopu wychowawczego.

I tak, jeśli w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 poz. 1268) pracownik będzie korzystał z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) albo z części takich urlopów ? dotyczyć go będą przepisy, a więc również terminy składania wniosków, obowiązujące przed 2 stycznia 2016 r., zgodnie z którymi:

 - wniosek o udzielenie drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo drugiej części dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z drugiej części urlopu,

- wniosek w sprawie łączenia korzystania z dodatkowych urlopów z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takich urlopów należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.

Jeśli 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie korzystał z dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem urlopu rodzicielskiego (32 albo 34 tygodnie) a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W takim przypadku wniosek o urlop rodzicielski będzie można złożyć nie później niż do dnia zakończenia udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jeśli w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik będzie korzystał z części urlopu rodzicielskiego - będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części takiego urlopu na ?starych zasadach?, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części tego urlopu. Natomiast przy występowaniu o następne części urlopu rodzicielskiego będą obowiązywały go już ?nowe zasady? i zachowanie nowego 21-dniowego terminu na złożenie wniosku. Jeśli przed wejściem w życie nowelizacji pracownik skorzystał z 1 części urlopu rodzicielskiego i po 2 stycznia 2016 r. będzie chciał zawnioskować o kolejne, będzie miał prawo do jeszcze 3 części (w sumie 4), czyli tak jak określają to nowe przepisy.

Jeśli 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego albo części takiego urlopu - będzie mógł złożyć wniosek (o łączenie korzystania z tego urlopu z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy) na ?starych zasadach?, czyli w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Do takiego pracownika będą natomiast miały zastosowanie nowe przepisy w zakresie wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z takiego urlopu.

Jeśli w dniu wejścia w życie nowelizacji pracownik będzie korzystał z części urlopu wychowawczego - będzie mógł złożyć pisemny wniosek o kolejną część tego urlopu na ?starych zasadach?, czyli na dwa tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego, natomiast przy występowaniu o następne części będą go obowiązywały nowe przepisy i zachowanie nowego 21-dniowego terminu na złożenie wniosku. Do pracownika, który skorzystał z 1 części urlopu wychowawczego przed wejściem w życie nowej ustawy i 2 stycznia 2016 r. pozostaje na takim urlopie, będą miały zastosowanie nowe regulacje, tzn. będzie on mógł skorzystać z tego urlopu maksymalnie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Jeśli 2 stycznia 2016 r. pracownik będzie korzystał z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego - będzie mógł złożyć kolejny pisemny wniosek w tej sprawie, na ?starych zasadach?, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

Źródło: www.rodzicielski.gov.pl, stan z dnia 9 listopada 2015 r.
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.