A TY JAK DBASZ O NAJWAŻNIEJSZE KSIĘGI TWOJEJ FIRMY?

Przedsiębiorca, który zawiesza działalność, nie musi płacić składek ZUS

12 czerwiec 2015
Przedsiębiorca, który zawiesza działalność, nie musi płacić składek ZUS
 
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, może zawiesić prowadzenie działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Taką możliwość mają biznesmeni prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą, jak i będący wspólnikami spółek prawa handlowego.

Takie uprawienie przewiduje art. 14a ustawy o swobodzie gospodarczej. Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może jednak zdecydować, że będzie dobrowolnie opłacał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne. Nie może jednak wtedy opłacać składek wypadkowej i chorobowej. Do ubezpieczenia chorobowego można bowiem przystąpić, gdy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obowiązkowe.

Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Podobnie jak przy składce chorobowej, daninę na FP opłaca się za okres obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a te podczas zawieszenia są dobrowolne.

Przedsiębiorca, który zdecydował się zawiesić prowadzenie biznesu, składa o tym specjalną informację do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1. Instytucja ta przekazuje do ZUS kopię wpisu o zawieszeniu działalności. Nie trzeba więc dokonywać jeszcze jakichś dodatkowych formalności. ZUS, po otrzymaniu z CEIDG informacji o zawieszeniu przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, wyrejestruje przedsiębiorcę ? płatnika składek - na formularzu ZUS ZWPA oraz tego samego przedsiębiorę ? ubezpieczoną osobę z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA. Jeśli przedsiębiorca zgłaszał do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny lub osoby współpracujące, to ZUS je wyrejestruje z tego ubezpieczenia. O tym wszystkim ZUS powiadomi przedsiębiorcę w odrębnym piśmie.

Wspólnicy spółek prawa handlowego zgłaszają zawieszenie prowadzenia działalności do KRS. Muszą również przygotować zgłoszenia i wnioski do urzędu statystycznego, skarbowego oraz ZUS - formularz ZUS ZWPA. Inaczej niż przy jednoosobowych firmach, wspólnicy spółki prawa handlowego sami bezpośrednio w ZUS wyrejestrowują się jako płatnicy składek przy wykorzystaniu formularza ZUS ZWPA, a także jako osoby ubezpieczone na formularzu ZUS ZWUA.

Firma podczas zawieszenia działalności nie może osiągać przychodów z działalności, którą świadczy. Ustawa o swobodzie działalności określa jednak czynności, jakie ma prawo wykonywać przedsiębiorca w trakcie zawieszenia. Może on wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i przyjmować należności. Ma obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, może uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, a także wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa. Ponadto może osiągać przychody finansowe ? także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej. Istotne jest, że firma może zostać skontrolowana w trakcie zawieszenia na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.