A TY JAK DBASZ O NAJWAŻNIEJSZE KSIĘGI TWOJEJ FIRMY?

Nowe świadczenie rodzicielskie dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego

30 czerwiec 2015
Nowe świadczenie rodzicielskie dla osób bez prawa do zasiłku macierzyńskiego
 
Osoby bez prawa do zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu się dziecka otrzymają 1 tys. zł miesięcznie ? przewiduje uchwalona na 95. posiedzeniu Sejmu nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie rodzicielskie to pomoc dla rodziców bezrobotnych, studentów oraz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Celem zmian jest wsparcie rodzin wychowujących dzieci. Nowe świadczenie będzie przysługiwać osobom, które urodziły lub adoptowały dziecko, ale nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Świadczenie rodzicielskie będzie wypłacane także osobom, które samotnie wychowują dziecko i rezygnują z zasiłku macierzyńskiego. W ten sposób wsparciem zostaną objęci wszyscy rodzice. Uzyskanie świadczenia rodzicielskiego nie będzie uzależnione od dochodu w rodzinie.

Nowelizacja przewiduje, że od początku 2016 r. rodzice będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł netto miesięcznie, co do zasady, przez rok po urodzeniu lub przyjęciu dziecka na wychowanie (chodzi zarówno o przysposobienie, jak i objęcie opieką). W przypadku większej liczby dzieci świadczenie będzie przysługiwać odpowiednio przez: 
65 tygodni ? przy urodzeniu bliźniąt lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci; 
67 tygodni ? trojaczków; 
69 tygodni ? czworaczków; 
71 tygodni ? pięcioraczków i większej liczby dzieci.

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny ? nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Nowe świadczenie będzie przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej ? 71 tygodni).

Ze świadczenia rodzicielskiego nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a także osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (m.in. funkcjonariusze służb mundurowych). Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw 25 czerwca br. (był to projekt rządowy). Teraz prace nad nią będzie kontynuował Senat.

Opracowanie: Agnieszka Zatyka-Szlachcic

Źródło www.sejm.gov.pl, stan z dnia 30 czerwca 2015 r.
Cookies
Projekt i wykonanie BerMar multimedia

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny.